Jak znaleźć pierwszą książkę obcojęzyczną dla siebie?

Czytanie i słuchanie książek w języku obcym to świetny sposób na naukę języka. Pomaga mózgowi nauczyć się myśleć w danym języku. Czytanie i słuchanie setek godzin poprawnych zdań da Ci poczucie, co „brzmi dobrze”. Będziesz mógł tworzyć własne poprawne zdania na wyczucie, a nie tylko na gramatykę.

Więc chciałbyś spróbować, ale nie wiesz jaką książkę wybrać na początek, aby się nie zrazić? Zaraz spróbujemy to wyjaśnić. Czytaj dalej, aby uzyskać porady dotyczące wybierania treści do przeczytania w języku obcym, a potem sprawdź, jakie do zaproponowania książki obcojęzyczne ma Bookopoly - by od razu w praktyce wypróbować to, czego się dowiedziałeś.

Czy sięgnąć po ambitne książki obcojęzyczne?

Pewnie, ale nie w pierwszej kolejności. Chociaż możesz czuć, że powinieneś spróbować przeczytać klasyczną literaturę swojego języka docelowego, prawdopodobnie nie jest to dobry pomysł na pierwszą książkę. Właściwie może tak, być, że nie powinna to być druga, trzecia, a nawet dziesiąta czy dwudziesta książka. Jeśli chodzi o książki obcojęzyczne do nauki języka obcego z Bookopoly - ilość jest ważniejsza niż jakość.

Czytanie tuzina popularnych książek, które lubisz, prawdopodobnie nauczy Cię więcej niż przedzieranie się przez tylko jedną z klasyków. Fajne jest to, że w przypadku niektórych języków (zwłaszcza angielskiego) dostępne są uproszczone wersje klasycznych powieści. Jednak pamiętaj, że każda kolejna książka, którą przeczytasz, będzie coraz łatwiejsza. Lepiej jest więc trochę poczekać, aż będziesz gotowy, aby móc cieszyć się poczuciem spełnienia podczas czytania klasycznej książki w jej oryginalnym języku.

Czy sięgać po najprostsze książki obcojęzyczne dla dzieci?

Wiele osób opowiada się za czytaniem książek dla dzieci. Logika brzmi: „Ucz się jak dziecko”. Jednak cóż - nie jesteś dzieckiem! Słownictwo może być dość dziwne - więc jeśli nie kręcą Cię książki obcojęzyczne o zwierzętach, fantastycznych stworzeniach i tym podobnych, to niekoniecznie będzie dla Ciebie dobre. Czasami struktura zdania w książkach dla dzieci też jest niestandardowa, bo ma być zabawna lub nosić określony rytm lub rym. Innymi słowy, zupełnie nie przypomina normalnego języka. Niektórzy ludzie naprawdę lubią czytać książki obcojęzyczne dla dzieci z Bookopoly i prawdopodobnie mogliby się od nich wiele nauczyć. Jednak jeśli nie lubisz czytać ich w swoim ojczystym języku, prawdopodobnie nie spodoba Ci się też czytanie ich w języku docelowym!

Lepiej sięgnąć po dłuższe, czy krótsze książki obcojęzyczne?

Najtrudniejsze jest rozpoczęcie czytania nowej książki i to przede wszystkim zajmuje trochę czasu. Jednak e po kilku pierwszych rozdziałach naprawdę zacznie płynąć i to, czy jest to książka krótsza czy dłuższa już nie będzie miało aż takiego znaczenia.

Co musisz poznać w danej lekturze, zanim fabuła stanie się zrozumiała?

  • postaci,
  • sceny,
  • styl autora.

Pojedynczy autor będzie miał tendencję do powtarzania pewnego słownictwa, zwłaszcza w konkretnej książce. Jednak także sama znajomość reguł wszechświata w tej książce i wiedza o postaciach pomoże Ci odgadnąć słowa z kontekstu, nawet jeśli zobaczysz je tylko raz w całej książce, co ułatwi całą sprawę.