Jak dbać o rzadkie książki w swojej domowej bibliotece?

Rzadka księga to skarb, który ma być zachowany przez całe życie i dłużej. Budowanie własnej osobistej biblioteki to sposób na zachowanie dziedzictwa kulturowego i stworzenie trwałej spuścizny dla przyszłych pokoleń. Tych książek nie da się łatwo wymienić i bardzo ważne jest, abyś wiedział, jak dbać o swoje rzadkie książki i odpowiednio je chronić. Dbanie o swoje książki nie powinno być trudne.

Jak poprawnie przechowywać rzadkie książki?

Większość ludzi nie lubi samotności, ale nie lubią też tłoku. Rzadkie książki są pod tym względem podobne do człowieka - dlatego powinny być przechowywane pionowo na półce i przylegać (ale nie za ciasno) do innych książek o podobnej wielkości. Nigdy nie powinny być przechylane po przekątnej. Jeśli książka jest za duża na półkę, dopuszczalne jest również położenie jej poziomo.

Większość ludzi nie lubi zbyt długo być na palącym słońcu. Tak samo jest z książkami. Jeśli więc udało Ci się upolować rzadkie książki z księgarni językowej Bookopoly - należy chronić przed bezpośrednim światłem i wysokimi temperaturami.

Co może spowodować narażenie rzadkich książek na bezpośrednie działanie promieni słonecznych?

  • blaknięcie grzbietu
  • kruchość papieru i oprawy.

Ciemne pomieszczenie jest w porządku, ale upewnij się, że nie jest też nadmiernie wilgotne. Wilgoć może prowadzić do utleniania papieru. Można wykonać niestandardowe skórzane pudełka z klapką, które pomogą chronić każdą książkę. Są one dostępne w szerokiej gamie kolorów i wyglądają jak książka, dzięki czemu idealnie pasują do Twojej biblioteki. Pudełka mogą również chronić książkę przed kurzem i uszkodzeniem przez owady. Jeśli zauważysz owady wokół swojej kolekcji książek, od razu znajdź źródło. Jeśli zobaczysz jakieś szkodniki, nie zwlekaj i zajmij się nimi od razu, inaczej Twoje ukochane rzadkie książki z Bookopoly mogą się stać dla nich smaczną pożywką.

Jak obchodzić się z rzadkimi książkami we właściwy sposób?

Kiedy trzymasz książkę, uważaj, aby nie pocierać krawędzi. Zachowaj ostrożność podczas otwierania książki, aby nie otwierać jej zbyt daleko, ponieważ może to spowodować pęknięcie szwów, szczególnie jeśli jest to starsze wydanie. Niekoniecznie musisz zakładać rękawiczki (chyba że trzymasz coś naprawdę bardzo rzadkiego), ale pamiętaj, że jeśli chodzi o skórzane książki naprawdę warto zwrócić większą uwagę na to, w jaki sposób z nich korzystasz.

Skórzanym książkom należy się specjalne traktowanie. Większość ludzi lubi dobry masaż. Od czasu do czasu podaruj również swoim skórzanym książkom coś w tym stylu. Jeśli Twoje skórzane książki wysychają lub ulegają degradacji pod wpływem wysokich temperatur lub wilgotności, może to być początek ich końca - a przecież nie chcesz do tego dopuścić. Istnieje wiele produktów, dzięki którym możesz potraktować swoje książki z szacunkiem - na przykład rozejrzyj się za dedykowaną odżywką do skóry. Natomiast książka z obwolutą powinna być zawsze chroniona przezroczystą, bezkwasową okładką z mylaru o jakości archiwalnej, zwłaszcza że w przypadku nowoczesnych książek z pierwszego wydania znaczna część wartości książki wynika właśnie ze stanu obwoluty.